RCP1206B470RGTP
Mfr.Part #
RCP1206B470RGTP
Description
RES SMD 470 OHM 2% 2.4W 1206
Max Power Dissipation :
11W
Width :
1.524mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
2.4W
Supplier Device Package :
Length :
3.0988mm
Resistance :
470Ohms
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Operating Temperature :
-65°C~155°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±2%
Factory Lead Time :
9 Weeks
Max Operating Temperature :
155°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
RCP1206B470RGTP
Vishay / Dale RCP1206B470RGTP
RCP Series, Thick Film, 470Ohms, 2.4W, ±2%, -65°C~155°C