RCP1206B100RGWB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCP1206B100RGWB
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 100 OHM 2% 2.4W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tray
Length :
3.0988mm
Height :
635μm
Published :
Factory Lead Time :
11 Weeks
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Width :
1.524mm
Power (Watts) :
2.4W
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Composition :
Thick Film
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
11W
Max Operating Temperature :
155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
RCP
Resistance :
100Ohms
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Feature :
Moisture Resistant
Supplier Device Package :
Tolerance :
±2%
Number of Terminations :
2
Datasheets
RCP1206B100RGWB
Vishay / Dale RCP1206B100RGWB
RCP Series, Thick Film, 100Ohms, 2.4W, ±2%, -65°C~155°C