RCP1206B300RJWB
Mfr.Part #
RCP1206B300RJWB
Description
RES SMD 300 OHM 5% 2.4W 1206
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Max Operating Temperature :
155°C
Packaging :
Tray
Length :
3.0988mm
Power (Watts) :
2.4W
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Max Power Dissipation :
11W
Resistance :
300Ohms
Width :
1.524mm
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Datasheets
RCP1206B300RJWB
Vishay / Dale RCP1206B300RJWB
RCP Series, Thick Film, 300Ohms, 2.4W, ±5%, -65°C~155°C