RCP1206B1K60JED
Mfr.Part #
RCP1206B1K60JED
Description
RES SMD 1.6K OHM 5% 2.4W 1206
Factory Lead Time :
9 Weeks
Power (Watts) :
2.4W
Length :
3.0988mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
1.524mm
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Max Operating Temperature :
155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
11W
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
1.6kOhms
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Datasheets
RCP1206B1K60JED
Vishay / Dale RCP1206B1K60JED
RCP Series, Thick Film, 1.6kOhms, 2.4W, ±5%, -65°C~155°C