RCP1206B150RGED
Mfr.Part #
RCP1206B150RGED
Description
RES SMD 150 OHM 2% 2.4W 1206
Length :
3.0988mm
Resistance :
150Ohms
Factory Lead Time :
9 Weeks
Power (Watts) :
2.4W
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Width :
1.524mm
Max Power Dissipation :
11W
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Tolerance :
±2%
Max Operating Temperature :
155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Datasheets
RCP1206B150RGED
Vishay / Dale RCP1206B150RGED
RCP Series, Thick Film, 150Ohms, 2.4W, ±2%, -65°C~155°C