RC0805FR-132K2L
Mfr.Part #
RC0805FR-132K2L
Description
RES 2.2K OHM 1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
150V
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Rated Power Dissipation (P) :
0.125W
Width :
1.25mm
FIXED RESISTOR
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel
ECCN Code :
EAR99
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power Rating :
125mW
Case Code (Metric) :
Length :
2mm
Tolerance :
1%
WRAPAROUND
Contact Plating :
Lead, Tin
Rated Temperature :
70°C
Resistance :
2.2kOhm
Max Operating Temperature :
155°C
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Datasheets
RC0805FR-132K2L
YAGEO RC0805FR-132K2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 2.2kOhm, 1%,