RC0805DR-0710R2L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC0805DR-0710R2L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 10.2 OHM 0.5% 1/8W 0805
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Moisture Resistant
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Series :
RC
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Composition :
Thick Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
10.2Ohm
Max Power Dissipation :
125mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±0.5%
Number of Terminations :
2
Published :
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
33 Weeks
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Height :
609.6μm
Datasheets
RC0805DR-0710R2L
YAGEO RC0805DR-0710R2L
RC Series, Thick Film, 10.2Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~155°C