RC0805FR-0747KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC0805FR-0747KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 47K OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage - Rated AC :
150V
Case Code (Imperial) :
0805
Feature :
Moisture Resistant
Case Code (Metric) :
2012
Series :
RC
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
47kOhm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height :
500μm
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Depth :
1.25mm
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Published :
Factory Lead Time :
33 Weeks
Composition :
Thick Film
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Plating :
Tin
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Power Rating :
125mW
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Working Voltage :
150V
Voltage - Rated DC :
150V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±1%
Datasheets
RC0805FR-0747KL
YAGEO RC0805FR-0747KL
FIXED RESISTOR RC Series, Thick Film, 47kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Description:
The Yageo Chip Resistor - Surface Mount RC0805FR-0747KL is a surface mount resistor with a resistance of 47K ohms and a tolerance of 1%. It has a power rating of 1/8W and is packaged in a 0805 size.
Features:
- Surface mount resistor
- Resistance of 47K ohms
- Tolerance of 1%