RC0805FR-073R83L
Mfr.Part #
RC0805FR-073R83L
Description
RES 3.83 OHM 1% 1/8W 0805
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
150V
Radiation Hardening :
No
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
3.83Ohm
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Height :
500μm
Construction :
RECTANGULAR
Contact Plating :
Tin
Power Rating :
125mW
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
150V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Max Power Dissipation :
125mW
Datasheets
RC0805FR-073R83L
YAGEO RC0805FR-073R83L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 3.83Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C