RC0805DR-07162KL
Mfr.Part #
RC0805DR-07162KL
Description
RES 162K OHM 0.5% 1/8W 0805
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
125mW
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Resistance :
162kOhm
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Height :
609.6μm
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Datasheets
RC0805DR-07162KL
YAGEO RC0805DR-07162KL
RC Series, Thick Film, 162kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~155°C