QS123XXG12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QS123XXG12
Manufacturer
APEM Inc.
Description
INDICATOR 12MM FIXED GR 12V WIRE
Stock
143
In Stock :
143
Manufacturer :
APEM Inc.
Product Category :
Series :
QS
Lens Transparency :
Diffused
Type :
LED
Viewing Angle :
30°
Voltage - Rated :
12V
Current Rating :
20mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-30°C
Termination :
Wire Leads
Panel Cutout Shape :
Round
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Luminous Intensity :
20 mcd
HTS Code :
Lamp Color :
Green
REACH SVHC :
No SVHC
Material :
PC, Polycarbonate
Ratings :
DC
Lens Style :
Round with Flat Top
Lens Size :
14.00mm Dia
Forward Current :
20mA
Termination Style :
Wire Leads - 7.87 (200.00mm)
Max Operating Temperature :
85°C
Panel Cutout Dimensions :
0.47 (11.94mm)
Length :
28.5mm
Forward Voltage :
2.2V