QS121XXHR110
Mfr.Part #
QS121XXHR110
Description
INDICATOR 12MM FIXED HI RED 110V
Stock
69
In Stock :
69
Product Category :
Millicandela Rating :
6000mcd
Lens Size :
14.00mm Dia
Ratings :
AC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Solder
Luminous Intensity :
6 cd
Lamp Color :
Red
Min Operating Temperature :
-30°C
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
15 Weeks
Panel Cutout Shape :
Round
Termination Style :
Solder Lug
Operating Supply Voltage :
110V
Viewing Angle :
45°
Max Operating Temperature :
85°C
Length :
28.5mm
Voltage - Rated :
110V
Panel Cutout Dimensions :
0.47 (11.94mm)
Forward Voltage :
2.2V
Forward Current :
6mA
HTS Code :
Lens Style :
Round with Flat Top
Current Rating :
6mA