QS121XXO24
Mfr.Part #
QS121XXO24
Description
INDICATOR 12MM FIXED OR 24V SLDR
Ratings :
DC
Mount :
Snap in
Voltage - Rated :
24V
Lamp Color :
Orange
Forward Current :
20mA
Lens Size :
14.00mm Dia
Current Rating :
20mA
Termination Style :
Solder Lug
Material :
PC, Polycarbonate
Length :
38.5mm
Termination :
Solder
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Luminous Intensity :
30 mcd
Forward Voltage :
2V
Viewing Angle :
30°
Max Operating Temperature :
85°C
Min Operating Temperature :
-30°C
Panel Cutout Dimensions :
0.47 (11.94mm)