PU2512FKMP50R002L
Mfr.Part #
PU2512FKMP50R002L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.002 OHM 1% 5W 2512
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Power Rating :
5W
Size / Dimension :
0.250Lx0.125W 6.35mmx3.18mm
Resistance :
2MOhm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Metal Element
Height :
1.29mm
Ratings :
AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
24 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Series :
PU
Datasheets
PU2512FKMP50R002L
YAGEO PU2512FKMP50R002L
PU Series, Metal Element, 2mOhm, ±1%, -65°C~170°C