PMXB120EPEZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PMXB120EPEZ
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
3-XDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
MOSFET P-CH 30V 2.4A DFN1010D-3
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Turn-Off Delay Time :
16 ns
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Radiation Hardening :
No
FET Type :
P-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
309pF @ 15V
Continuous Drain Current (ID) :
2.4A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Max Dual Supply Voltage :
-30V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fall Time (Typ) :
7 ns
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
11nC @ 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 250μA
Vgs (Max) :
±20V
Power Dissipation-Max :
400mW Ta 8.3W Tc
Turn On Delay Time :
4 ns
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
120m Ω @ 2.4A, 10V
Factory Lead Time :
4 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
2.4A Ta
Pin Count :
3
Contact Plating :
Tin
Drain to Source Voltage (Vdss) :
30V
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Rise Time :
11ns
Package / Case :
3-XDFN Exposed Pad
Datasheets
PMXB120EPEZ
Nexperia PMXB120EPEZ
P-Channel Tape & Reel (TR) 120m Ω @ 2.4A, 10V ±20V 309pF @ 15V 11nC @ 10V 30V 3-XDFN Exposed Pad
PMXB120EPEZ Overview
A device's maximal input capacitance is 309pF @ 15V, which is defined as the capacitance between its input terminals with either input grounded.This device's continuous drain current (ID) is 2.4A, which represents the maximum continuous current it can conduct.Its turn-off delay time is 16 ns, which is the time to charge the device's input capacitance before drain current conduction begins.Input capacitance charging takes time before drain current conduction begins, so the turn-on delay time is 4 ns.Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 20V volts.By using -30V, it can supply the maximum voltage from two sources.This transistor requires a 30V drain to source voltage (Vdss).This device reduces its overall power consumption by using drive voltage (4.5V 10V).
PMXB120EPEZ Features
a continuous drain current (ID) of 2.4A
the turn-off delay time is 16 ns
a 30V drain to source voltage (Vdss)