PLTT0805Z8981AGT5
Mfr.Part #
PLTT0805Z8981AGT5
Description
RES SMD 8.98KOHM 0.05% 1/4W 0805
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
2
Case Code (Metric) :
Resistance :
8.98kOhm
Tolerance :
±0.05%
yes
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
29.993795mg
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-55°C~215°C
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Voltage - Rated :
100V
Power Rating :
250mW
Datasheets
PLTT0805Z8981AGT5
Vishay PLTT0805Z8981AGT5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLTT Series, Thin Film, 8.98kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.05%, -55°C~215°C