PLTT0603Z1002QGT5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLTT0603Z1002QGT5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 10K OHM 0.02% 0.15W 0603
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~215°C
Length :
1.6256mm
Case Code (Imperial) :
Feature :
Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Height :
838.2μm
Width :
812.8μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Series :
PLTT
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
215°C
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Tolerance :
±0.02%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
150mW
Resistance :
10kOhms
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Published :
Power (Watts) :
0.15W
Composition :
Thin Film
Datasheets
PLTT0603Z1002QGT5
Vishay PLTT0603Z1002QGT5
PLTT Series, Thin Film, 10kOhms, 0.15W, ±0.02%, -55°C~215°C