PLTT0805Z7961QGT5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLTT0805Z7961QGT5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 7.96KOHM 0.02% 1/4W 0805
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e4
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
838.2μm
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Packing Method :
TR
Max Power Dissipation :
250mW
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
100V
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Composition :
Thin Film
Operating Temperature :
-55°C~215°C
Feature :
Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Weight :
29.993795mg
Series :
PLTT
Resistance :
7.96kOhm
Power Rating :
250mW
Published :
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.02%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
PLTT0805Z7961QGT5
Vishay PLTT0805Z7961QGT5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLTT Series, Thin Film, 7.96kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.02%, -55°C~215°C