PLG1A561MCO1TD
Mfr.Part #
PLG1A561MCO1TD
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 10V T/H
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Lead Pitch :
3.5052mm
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Ripple Current :
5.1A
Ripple Current @ High Frequency :
5.1A @ 100kHz
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
10V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
11mOhm
Capacitance :
560μF
Datasheets
PLG1A561MCO1TD
Nichicon PLG1A561MCO1TD
560μF ±20% Radial, Can 0.354 9.00mm Tape & Box (TB) 11mOhm PLG Through Hole Polymer General Purpose