PLG1C471MDO1
Mfr.Part #
PLG1C471MDO1
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 16V T/H
Stock
160
In Stock :
160
Tolerance :
±20%
Lead Length :
19mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Polarity :
Polar
JESD-609 Code :
e4
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Polymer
Termination :
Radial
Dissipation Factor :
0.08 %
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Ripple Current (AC) :
5.4A
Ripple Current :
5.4A
Voltage :
16V
Terminal Shape :
Wire
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height :
12mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Leakage Current :
1.504mA
Published :
2007
Number of Pins :
2
Diameter :
8mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
3.5mm
Ripple Current @ High Frequency :
5.4A @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
470µF
Terminal Finish :
Silver (Ag)
Radiation Hardening :
No
Lead Diameter :
600 µm
Dielectric Material :
Aluminium
Voltage - Rated DC :
16V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
11mOhm
Datasheets
PLG1C471MDO1
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PLG1C471MDO1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Polymer, Number of Terminations:2, Voltage:16V, Operating Temperature:-55°C~105°C, Number of Pins:2, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Can, PLG1C471MDO1 pinout, PLG1C471MDO1 datasheet PDF, PLG1C471MDO1 amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PLG1C471MDO1 ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon PLG1C471MDO1
470μF ±20% Radial, Can 0.472 12.00mm Bulk 11mOhm PLG Through Hole Polymer General Purpose