PLG1C821MDO1
Mfr.Part #
PLG1C821MDO1
Description
CAP ALUM POLY 820UF 20% 16V T/H
Stock
372
In Stock :
372
Aluminum - Polymer Capacitors
JESD-609 Code :
e4
REACH SVHC :
No SVHC
Dielectric Material :
Aluminium
Ripple Current :
5.6A
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Silver (Ag)
Capacitance :
820µF
Series :
PLG
Radiation Hardening :
No
Polarity :
Polar
Voltage - Rated DC :
16V
Packaging :
Bulk
Ripple Current (AC) :
5.6A
Operating Temperature :
-55°C~105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
11mOhm
Leakage Current :
2.624mA
Diameter :
10mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
13mm
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ High Frequency :
5.6A @ 100kHz
Published :
2009
Termination :
Radial
Number of Pins :
2
Lead Diameter :
600 µm
Voltage :
16V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Terminal Shape :
Wire
Lead Length :
19mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5mm
Dissipation Factor :
0.08 %
Tolerance :
±20%
Datasheets
PLG1C821MDO1
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PLG1C821MDO1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Polymer, Operating Temperature:-55°C~105°C, Package / Case:Radial, Can, Number of Terminations:2, Number of Pins:2, Voltage:16V, Mounting Type:Through Hole, PLG1C821MDO1 pinout, PLG1C821MDO1 datasheet PDF, PLG1C821MDO1 amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PLG1C821MDO1 ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon PLG1C821MDO1
820μF ±20% Radial, Can 0.512 13.00mm Bulk 11mOhm PLG Through Hole Polymer General Purpose