PE2512JKF070R05L
Mfr.Part #
PE2512JKF070R05L
Description
RES 0.05 OHM 5% 1W 2512
2512 (6432 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~170°C
Max Power Dissipation :
1W
Height :
889μm
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Published :
Pbfree Code :
yes
Series :
PE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Feature :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
50mOhm
Composition :
Metal Foil
Size / Dimension :
0.250Lx0.125W 6.35mmx3.18mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
PE2512JKF070R05L
YAGEO PE2512JKF070R05L
FIXED RESISTOR PE Series, Metal Foil, 50mOhm, ±5%, -55°C~170°C