PE2512DKE070R008L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PE2512DKE070R008L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.008 OHM 0.5% 1W 2512
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Power Dissipation :
1W
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~170°C
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Size / Dimension :
0.250Lx0.125W 6.35mmx3.18mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Series :
PE
Published :
Resistance :
8mOhm
Composition :
Metal Foil
Height :
889μm
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Datasheets
PE2512DKE070R008L
YAGEO PE2512DKE070R008L
PE Series, Metal Foil, 8mOhm, ±0.5%, -55°C~170°C