PCX1D680MCL1GS
Mfr.Part #
PCX1D680MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 68UF 20% 20V SMD
Stock
24
In Stock :
24
Life (Hours) :
1500 hours
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Length :
7.3mm
Weight :
400.011771mg
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Dissipation Factor :
0.12 %
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
34mOhm
Height Seated (Max) :
0.319 8.10mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarity :
POLARIZED
Lifetime @ Temp :
1500 Hrs @ 125°C
Diameter :
6.3mm
Ripple Current :
1.45A
Height :
8mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.45A @ 100kHz
Capacitance :
68µF
Lead Pitch :
2.1mm
Published :
2009
Voltage - Rated DC :
20V
JESD-609 Code :
e6
Leakage Current :
272μA
Size Code :
2926
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Voltage :
20V
Terminal Finish :
TIN BISMUTH
Series :
PCX
Width :
6.6mm
Datasheets
PCX1D680MCL1GS
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCX1D680MCL1GS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:Radial, Can - SMD, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:2, Voltage:20V, Type:Polymer, PCX1D680MCL1GS pinout, PCX1D680MCL1GS datasheet PDF, PCX1D680MCL1GS amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCX1D680MCL1GS ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon PCX1D680MCL1GS
68μF ±20% Radial, Can - SMD 0.319 8.10mm Tape & Reel (TR) 34mOhm PCX Surface Mount Polymer General Purpose