PCX1C151MCL6GS
Mfr.Part #
PCX1C151MCL6GS
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 16V SMD
Stock
400
In Stock :
400
Aluminum - Polymer Capacitors
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
Flat
Ripple Current :
2A
Ripple Current @ High Frequency :
2A @ 100kHz
Lead Diameter :
1.1 mm
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Length :
9mm
Dissipation Factor :
0.12 %
Published :
2009
REACH SVHC :
No SVHC
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 125°C
Leakage Current :
705μA
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
8.3mm
Size Code :
3333
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Polarity :
POLARIZED
Height :
10mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Voltage :
16V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
28mOhm
Life (Hours) :
3000 hours
Capacitance :
150µF
Voltage - Rated DC :
16V
Lead Pitch :
3.2mm
Tolerance :
±20%
Diameter :
8mm
Datasheets
PCX1C151MCL6GS
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCX1C151MCL6GS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Polymer, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:Radial, Can - SMD, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:2, Voltage:16V, PCX1C151MCL6GS pinout, PCX1C151MCL6GS datasheet PDF, PCX1C151MCL6GS amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCX1C151MCL6GS ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon PCX1C151MCL6GS
150μF ±20% Radial, Can - SMD 0.394 10.00mm Tape & Reel (TR) 28mOhm PCX Surface Mount Polymer General Purpose