PCX1C151MCL1GS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCX1C151MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 16V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Series :
PCX
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ High Frequency :
1.9A @ 100kHz
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Voltage - Rated :
16V
Factory Lead Time :
17 Weeks
Height :
8mm
Material :
Polymer
Dissipation Factor :
0.12 %
Voltage :
16V
Mount :
PCB, Surface Mount
Life (Hours) :
3000 hours
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
4.6mm
Mounting Type :
Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated DC :
16V
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Lead Free :
Lead Free
Leakage Current :
480μA
Length :
8mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Capacitance :
150µF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Termination :
SMD/SMT
Diameter :
10mm
Published :
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current :
1.9A
Lead Diameter :
1.1 mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
33mOhm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Type :
Polymer
Datasheets
PCX1C151MCL1GS
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCX1C151MCL1GS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can - SMD, Voltage:16V, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, Type:Polymer, PCX1C151MCL1GS pinout, PCX1C151MCL1GS datasheet PDF, PCX1C151MCL1GS amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCX1C151MCL1GS ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon PCX1C151MCL1GS
150μF ±20% Radial, Can - SMD 0.315 8.00mm Tape & Reel (TR) 33mOhm PCX Surface Mount Polymer General Purpose