PCX1C101MCL1GS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCX1C101MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 16V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
JESD-609 Code :
e6
Published :
Length :
7.3mm
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarity :
POLARIZED
Number of Terminations :
2
Height :
8mm
Mounting Type :
Surface Mount
Diameter :
6.3mm
Capacitance :
100μF
Weight :
400.011771mg
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Lead Pitch :
2.1mm
Type :
Polymer
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
16V
Factory Lead Time :
17 Weeks
Lifetime @ Temp :
1500 Hrs @ 125°C
Tolerance :
±20%
Size Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Leakage Current :
320µA
Life (Hours) :
1500 hours
Voltage :
16V
Dissipation Factor :
0.12 %
Ripple Current @ High Frequency :
1.5A @ 100kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
33mOhm
Height Seated (Max) :
0.319 8.10mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
6.6mm
ECCN Code :
EAR99
Mount :
PCB, Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
PCX
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Ripple Current :
1.5A
Datasheets
PCX1C101MCL1GS
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCX1C101MCL1GS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can - SMD, Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, Type:Polymer, Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:16V, PCX1C101MCL1GS pinout, PCX1C101MCL1GS datasheet PDF, PCX1C101MCL1GS amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCX1C101MCL1GS ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon PCX1C101MCL1GS
100μF ±20% Radial, Can - SMD 0.319 8.10mm Tape & Reel (TR) 33mOhm PCX Surface Mount Polymer General Purpose