PCJ1C390MCL1GS
Mfr.Part #
PCJ1C390MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 39UF 20% 16V SMD
Ripple Current @ High Frequency :
2.07A @ 100kHz
Min Operating Temperature :
-55°C
Leakage Current :
124μA
Voltage - Rated DC :
16V
Voltage - Rated :
16V
Tolerance :
±20%
Diameter :
5mm
Capacitance :
39μF
Max Operating Temperature :
105°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Voltage :
16V
Height :
6mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
35mOhm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dissipation Factor :
0.12 %
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Ripple Current :
2.07A
Length :
6mm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Published :
Surface Mount Land Size :
0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
Datasheets
PCJ1C390MCL1GS
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCJ1C390MCL1GS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:Radial, Can - SMD, Type:Polymer, Voltage:16V, Operating Temperature:-55°C~105°C, PCJ1C390MCL1GS pinout, PCJ1C390MCL1GS datasheet PDF, PCJ1C390MCL1GS amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCJ1C390MCL1GS ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon PCJ1C390MCL1GS
39μF ±20% Radial, Can - SMD 0.236 6.00mm Tape & Reel (TR) 35mOhm PCJ Surface Mount Polymer General Purpose