PCJ1A271MCL1GS
Mfr.Part #
PCJ1A271MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 270UF 20% 10V SMD
Stock
957
In Stock :
957
Published :
2009
Voltage - Rated DC :
10V
Dissipation Factor :
0.12 %
Ripple Current @ High Frequency :
3.22A @ 100kHz
Width :
8.3mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
21mOhm
Ripple Current :
3.22A
Mount :
Surface Mount
Resistance :
21mOhm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Capacitance :
270μF
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Height :
7mm
Size Code :
3333
Leakage Current :
540μA
Length :
9mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Diameter :
8mm
Polarity :
POLARIZED
Datasheets
PCJ1A271MCL1GS
Nichicon PCJ1A271MCL1GS
270μF ±20% Radial, Can - SMD 0.276 7.00mm Tape & Reel (TR) 21mOhm PCJ Surface Mount Polymer General Purpose