PCJ1A681MCL1GS
Mfr.Part #
PCJ1A681MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 680UF 20% 10V SMD
Stock
186
In Stock :
186
Width :
10.3mm
HTS Code :
Lead Free :
Lead Free
ESR (Equivalent Series Resistance) :
13mOhm
Life (Hours) :
2000 hours
Dissipation Factor :
0.12 %
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Height :
6mm
Diameter :
10mm
Size Code :
4141
Flat
Voltage :
10V
Voltage - Rated DC :
10V
Published :
2009
Capacitance :
680μF
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Polarity :
POLARIZED
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
4.82A @ 100kHz
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Length :
11mm
Ripple Current :
4.82A
Leakage Current :
1.36mA
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Datasheets
PCJ1A681MCL1GS
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCJ1A681MCL1GS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:10V, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Surface Mount, Type:Polymer, Package / Case:Radial, Can - SMD, PCJ1A681MCL1GS pinout, PCJ1A681MCL1GS datasheet PDF, PCJ1A681MCL1GS amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCJ1A681MCL1GS ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon PCJ1A681MCL1GS
680μF ±20% Radial, Can - SMD 0.394 10.00mm Tape & Reel (TR) 13mOhm PCJ Surface Mount Polymer General Purpose