PCJ1C101MCL1GS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCJ1C101MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 16V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Terminal Shape :
Flat
Length :
9mm
Tan Delta :
0.12
Termination :
SMD/SMT
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
16V
Radiation Hardening :
No
Voltage :
16V
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Terminal Finish :
Silver (Ag)
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Life (Hours) :
2000 hours
Capacitance :
100μF
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Pitch :
3.2mm
Ripple Current :
3.01A
Depth :
8.3mm
Published :
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Tolerance :
±20%
Height :
7mm
Diameter :
8mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Type :
Polymer
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
PCJ
JESD-609 Code :
e4
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Polarity :
POLARIZED
HTS Code :
Size Code :
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
24mOhm
Dielectric Material :
Aluminium
Applications :
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
320µA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
3.01A @ 100kHz
Mount :
PCB, Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current (AC) :
2.9A
Datasheets
PCJ1C101MCL1GS
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCJ1C101MCL1GS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:16V, Package / Case:Radial, Can - SMD, Type:Polymer, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Surface Mount, PCJ1C101MCL1GS pinout, PCJ1C101MCL1GS datasheet PDF, PCJ1C101MCL1GS amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCJ1C101MCL1GS ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon PCJ1C101MCL1GS
100μF ±20% Radial, Can - SMD 0.276 7.00mm Tape & Reel (TR) 24mOhm PCJ Surface Mount Polymer General Purpose