PCJ1A221MCL1GS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCJ1A221MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 10V SMD
Stock
64
In Stock :
64
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Leakage Current :
0.44mA
Polarity :
Polar
Size Code :
3333
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Tan Delta :
0.12
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Silver (Ag)
Height :
7mm
Capacitance :
220μF
Length :
9mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
PCJ
ESR (Equivalent Series Resistance) :
21mOhm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Published :
2015
HTS Code :
Package / Case :
Radial, Can - SMD
JESD-609 Code :
e4
Diameter :
8mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.22A @ 100kHz
Voltage - Rated DC :
10V
Life (Hours) :
2000 hours
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Flat
Ripple Current :
3.22A
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Type :
Polymer
Number of Terminations :
2
Width :
8.3mm
Datasheets
PCJ1A221MCL1GS
Nichicon PCJ1A221MCL1GS
220μF ±20% Radial, Can - SMD 0.276 7.00mm Tape & Reel (TR) 21mOhm PCJ Surface Mount Polymer General Purpose