PAT0805E2493BST1
Mfr.Part #
PAT0805E2493BST1
Description
RES SMD 249K OHM 0.1% 1/5W 0805
Max Power Dissipation :
200mW
Power Rating :
200mW
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
26 Weeks
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
249kOhm
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Rated :
100V
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
0805 (2012 Metric)
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
PAT0805E2493BST1
Vishay PAT0805E2493BST1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PAT Series, Thin Film, 249kOhm, 0.2W 1/5W, ±0.1%, -55°C~155°C