PAT0805E10R0BST1
Mfr.Part #
PAT0805E10R0BST1
Description
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/5W 0805
Stock
500
In Stock :
500
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
100V
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
Power Rating :
200mW
Tolerance :
±0.1%
Termination :
SMD/SMT
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION, LASER TRIMMABLE
Depth :
1.27mm
Factory Lead Time :
26 Weeks
Military Standard :
Not
Resistance :
10Ohm
Case Code (Imperial) :
0805
Case Code (Metric) :
2012
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Height :
254μm
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
PAT0805E10R0BST1
Vishay PAT0805E10R0BST1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PAT Series, Thin Film, 10Ohm, 0.2W 1/5W, ±0.1%, -55°C~155°C