NTMS4N01R2G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NTMS4N01R2G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 20V 3.3A 8SOIC
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Supplier Device Package :
8-SOIC
Vgs(th) (Max) @ Id :
1.2V @ 250µA
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Vgs (Max) :
±10V
Power Dissipation-Max :
770mW Ta
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1.2pF @ 10V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
16nC @ 4.5V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
3.3A Ta
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
40mOhm @ 4.2A, 4.5V
FET Type :
N-Channel
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
2.5V 4.5V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
20V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
NTMS4N01R2G
Introducing Transistors - FETs, MOSFETs - Single onsemi NTMS4N01R2G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-55°C~150°C TJ, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), NTMS4N01R2G pinout, NTMS4N01R2G datasheet PDF, NTMS4N01R2G amp .Beyond Transistors - FETs, MOSFETs - Single onsemi NTMS4N01R2G ,we also offer EPC2019, EPC2053, EPC2015C, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
onsemi NTMS4N01R2G
N-Channel Tape & Reel (TR) 40mOhm @ 4.2A, 4.5V ±10V 1.2pF @ 10V 16nC @ 4.5V 20V 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
NTMS4N01R2G Overview
With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 1.2pF @ 10V.Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 20V.Using drive voltage (2.5V 4.5V) reduces this device's overall power consumption.
NTMS4N01R2G Features
a 20V drain to source voltage (Vdss)