NTD24N06L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NTD24N06L
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 60V 24A DPAK
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1140pF @ 25V
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Published :
Rise Time :
97ns
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
72A
ECCN Code :
EAR99
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-609 Code :
e0
Vgs (Max) :
±15V
Number of Terminations :
2
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
24A Ta
Reach Compliance Code :
not_compliant
Power Dissipation-Max :
1.36W Ta 62.5W Tj
Number of Elements :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Lead Free :
Contains Lead
Packaging :
Tube
Continuous Drain Current (ID) :
24A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Drain-source On Resistance-Max :
0.045Ohm
Mount :
Surface Mount
Fall Time (Typ) :
52 ns
FET Type :
N-Channel
Transistor Application :
SWITCHING
Current Rating :
24A
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
32nC @ 5V
Terminal Form :
Gull wing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Transistor Element Material :
SILICON
Drain to Source Breakdown Voltage :
60V
Case Connection :
DRAIN
Voltage - Rated DC :
60V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
45m Ω @ 10A, 5V
Number of Pins :
3
Power Dissipation :
62.5W
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 250μA
Turn-Off Delay Time :
23 ns
Additional Feature :
LOGIC LEVEL COMPATIBLE
Package / Case :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Gate to Source Voltage (Vgs) :
15V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
5V
Pin Count :
3
Avalanche Energy Rating (Eas) :
162 mJ
HTS Code :
Element Configuration :
Single
Datasheets
NTD24N06L
onsemi NTD24N06L
N-Channel Tube 45m Ω @ 10A, 5V ±15V 1140pF @ 25V 32nC @ 5V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
NTD24N06L Description
NTD24N06L is an N-channel Power MOSFET transistor from the manufacturer ON Semiconductor with a drain to source voltage of 60V. The operating temperature of the NTD24N06L is -55??C~175??C TJ and its maximum power dissipation is 1.36W Ta. NTD24N06L is designed for low voltage, high speed switching applications in power supplies, converters and power motor controls and bridge circuits.