NTD23N03R
Mfr.Part #
NTD23N03R
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
MOSFET N-CH 25V 3.8A/17.1A DPAK
Power Dissipation-Max :
1.14W Ta 22.3W Tc
JESD-609 Code :
e0
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 250μA
Package / Case :
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4V 5V
Vgs (Max) :
±20V
FET Type :
N-Channel
Voltage - Rated DC :
25V
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Drain to Source Breakdown Voltage :
25V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of Pins :
3
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
45m Ω @ 6A, 10V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Published :
Lead Free :
Contains Lead
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
40A
Turn-Off Delay Time :
9.9 ns
Drain-source On Resistance-Max :
0.06Ohm
Packaging :
Tube
Continuous Drain Current (ID) :
17.1A
3
Element Configuration :
Single
Reach Compliance Code :
not_compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
225pF @ 20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
3.76nC @ 4.5V
Power Dissipation :
22.3W
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Terminal Form :
Gull wing
Current Rating :
23A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Case Connection :
DRAIN
HTS Code :
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
3.8A Ta 17.1A Tc
Number of Elements :
1
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
NTD23N03R
onsemi NTD23N03R
N-Channel Tube 45m Ω @ 6A, 10V ±20V 225pF @ 20V 3.76nC @ 4.5V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
NTD23N03R Overview
Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 225pF @ 20V maximal input capacitance.Devices can conduct a maximum continuous current of 3 amps in the drain area, so the continuous drain current (ID) for this device is 17.1A amps.In this device, the drain-source breakdown voltage is 25V and VGS=25V, so the drain-source breakdown voltage is 25V in this case.It is [9.9 ns] because it takes time to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can begin.As far as peak drain current is concerned, its maximum pulsed current is 40A.Generally, the gate-source voltage (VGS) of a FET transistor is the voltage across its gate-source terminal, which is 20V.A device like this reduces its overall power consumption when it uses drive voltage (4V 5V).
NTD23N03R Features
a continuous drain current (ID) of 17.1A
a drain-to-source breakdown voltage of 25V voltage
the turn-off delay time is 9.9 ns
based on its rated peak drain current 40A.