NTD18N06T4G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NTD18N06T4G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 60V 18A DPAK
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Vgs (Max) :
±20V
Terminal Form :
Gull wing
Transistor Element Material :
SILICON
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
710pF @ 25V
Qualification Status :
COMMERCIAL
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Avalanche Energy Rating (Eas) :
72 mJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
DS Breakdown Voltage-Min :
60V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
54A
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
30nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
18A Ta
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
FET Type :
N-Channel
Number of Elements :
1
Pbfree Code :
yes
Case Connection :
DRAIN
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
18A
Drain-source On Resistance-Max :
0.06Ohm
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
60m Ω @ 9A, 10V
Pin Count :
3
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
Single
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Terminal Finish :
MATTE TIN
Transistor Application :
SWITCHING
Power Dissipation-Max :
2.1W Ta 55W Tj
Datasheets
NTD18N06T4G
onsemi NTD18N06T4G
N-Channel Tape & Reel (TR) 60m Ω @ 9A, 10V ±20V 710pF @ 25V 30nC @ 10V 60V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
NTD18N06T4G Overview
There is an avalanche breakdown in which energy is applied to the MOSFET to cause it to break down, and this energy is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 72 mJ.Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 710pF @ 25V maximal input capacitance.A device can conduct a maximum continuous current of [18A] according to its drain current.As far as peak drain current is concerned, its maximum pulsed current is 54A.The DS breakdown voltage should be maintained above 60V to maintain normal operation.To operate this transistor, you will need a 60V drain to source voltage (Vdss).A device like this reduces its overall power consumption when it uses drive voltage (10V).
NTD18N06T4G Features
the avalanche energy rating (Eas) is 72 mJ
based on its rated peak drain current 54A.
a 60V drain to source voltage (Vdss)