NTB65N02R
Mfr.Part #
NTB65N02R
Description
MOSFET N-CH 25V 65A D2PAK
SILICON
Current Rating :
65A
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Element Configuration :
1
JESD-609 Code :
e0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Case Connection :
DRAIN
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
7.6A
Drain-source On Resistance-Max :
0.0105Ohm
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 250μA
FET Type :
N-Channel
Mount :
Surface Mount
Qualification Status :
Not Qualified
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Turn-Off Delay Time :
14 ns
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
9.5nC @ 4.5V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Surface Mount
Drain to Source Breakdown Voltage :
24V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
8.2m Ω @ 30A, 10V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
160A
Published :
Avalanche Energy Rating (Eas) :
60 mJ
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
HTS Code :
Vgs (Max) :
±20V
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Rated DC :
25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1330pF @ 20V
Power Dissipation-Max :
1.04W Ta 62.5W Tc
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Power Dissipation :
62.5W
Reach Compliance Code :
not_compliant
Packaging :
Tube
Lead Free :
Contains Lead
Continuous Drain Current (ID) :
65A
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
65A Tc
Datasheets
NTB65N02R
onsemi NTB65N02R
N-Channel Tube 8.2m Ω @ 30A, 10V ±20V 1330pF @ 20V 9.5nC @ 4.5V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
NTB65N02R Overview
As a result of avalanche breakdown, energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating is 60 mJ.A device's maximum input capacitance is 1330pF @ 20V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.Its continuous drain current is 65A for this device. Drain current refers to the capacity of the device to conduct continuous current.Single MOSFETs transistor is the voltage at which VDS flows at a specified ID value, wSingle MOSFETs transistorh VGS=24V, and this device has a drain-to-source breakdown voltage of 24V voltage.Its drain current is 7.6A, and it is the maximum continuous current the device can conduct.A device's turn-off delay time is the amount of time it takes to charge its input capacitance before drain current conduction can begin, which is 14 ns.Its maximum pulsed drain current is 160A, which is also its maximum rating peak drainage current.Generally, the gate-source voltage (VGS) of a FET transistor is the voltage across its gate-source terminal, which is 20V.This device uses no drive voltage (4.5V 10V) to reduce its overall power consumption.
NTB65N02R Features
the avalanche energy rating (Eas) is 60 mJ
a continuous drain current (ID) of 65A
a drain-to-source breakdown voltage of 24V voltage
the turn-off delay time is 14 ns
based on its rated peak drain current 160A.