NTB60N06LG
Mfr.Part #
NTB60N06LG
Description
MOSFET N-CH 60V 60A D2PAK
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Fall Time (Typ) :
237 ns
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
180A
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
16m Ω @ 30A, 5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3075pF @ 25V
Continuous Drain Current (ID) :
60A
Drain to Source Breakdown Voltage :
60V
JESD-609 Code :
e3
Power Dissipation-Max :
2.4W Ta 150W Tj
N-Channel
Element Configuration :
Single
Rise Time :
576ns
Current Rating :
60A
Turn-Off Delay Time :
100 ns
Qualification Status :
Not Qualified
Lead Free :
Lead Free
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
65nC @ 5V
Additional Feature :
LOGIC LEVEL COMPATIBLE
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
3
Voltage - Rated DC :
60V
Packaging :
Tube
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Avalanche Energy Rating (Eas) :
454 mJ
ECCN Code :
EAR99
Vgs (Max) :
±15V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
60A Ta
RoHS Status :
RoHS Compliant
Drain-source On Resistance-Max :
0.016Ohm
Transistor Element Material :
SILICON
Gate to Source Voltage (Vgs) :
15V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 250μA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Power Dissipation :
150W
Datasheets
NTB60N06LG
onsemi NTB60N06LG
N-Channel Tube 16m Ω @ 30A, 5V ±15V 3075pF @ 25V 65nC @ 5V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
NTB60N06LG Overview
There is an avalanche breakdown in which energy is applied to the MOSFET to cause it to break down, and this energy is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 454 mJ.Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 3075pF @ 25V maximal input capacitance.Devices can conduct a maximum continuous current of 3 amps in the drain area, so the continuous drain current (ID) for this device is 60A amps.In this device, the drain-source breakdown voltage is 60V and VGS=60V, so the drain-source breakdown voltage is 60V in this case.It is [100 ns] because it takes time to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can begin.As far as peak drain current is concerned, its maximum pulsed current is 180A.Generally, the gate-source voltage (VGS) of a FET transistor is the voltage across its gate-source terminal, which is 15V.A device like this reduces its overall power consumption when it uses drive voltage (5V).
NTB60N06LG Features
the avalanche energy rating (Eas) is 454 mJ
a continuous drain current (ID) of 60A
a drain-to-source breakdown voltage of 60V voltage
the turn-off delay time is 100 ns
based on its rated peak drain current 180A.