NP109N055PUJ-E1B-AY
Mfr.Part #
NP109N055PUJ-E1B-AY
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
MOSFET N-CH 55V 110A TO263
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
ECCN Code :
EAR99
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Power Dissipation-Max :
1.8W Ta 220W Tc
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
10350pF @ 25V
Single
Transistor Element Material :
SILICON
Case Connection :
DRAIN
Continuous Drain Current (ID) :
110A
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
3.2m Ω @ 55A, 10V
Drain-source On Resistance-Max :
0.0032Ohm
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Turn-Off Delay Time :
90 ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fall Time (Typ) :
10 ns
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Vgs (Max) :
±20V
Mount :
Surface Mount
FET Type :
N-Channel
Number of Elements :
1
Rise Time :
20ns
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
DS Breakdown Voltage-Min :
40V
Number of Terminations :
2
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
180nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
55V
Mounting Type :
Surface Mount
Transistor Application :
SWITCHING
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
110A Ta
Operating Temperature :
175°C TJ
Radiation Hardening :
No
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
440A
Power Dissipation :
1.8W
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pin Count :
3
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Terminal Form :
Gull wing
Turn On Delay Time :
40 ns
Intersil (Renesas Electronics Corporation) NP109N055PUJ-E1B-AY
N-Channel Tape & Reel (TR) 3.2m Ω @ 55A, 10V ±20V 10350pF @ 25V 180nC @ 10V 55V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
NP109N055PUJ-E1B-AY Overview
The maximum input capacitance of this device is 10350pF @ 25V, because the input capacitance of an op amp is defined as the difference between the input terminals with one input grounded.Continuous drain current (ID) is the maximum continuous current (ID) the device can conduct, and it is 110A.Before drain current conduction can begin, the device's turn-off delay time must be charged up to full capacitance. This value is 90 ns.There is no pulsed drain current maximum for this device based on its rated peak drain current 440A.During device turn-on, the input capacitance must be charged for a period of time before drain current conduction can begin, so its delay time is 40 ns seconds.Single MOSFETs transistor is the voltage across the gate-source terminal of a transistor that determines the gate-source voltage, VGS.To maintain normal operation, it's recommended that the DS breakdown voltage be kept above 40V.The drain-to-source voltage (Vdss) of this transistor needs to be at 55V in order to operate.Using drive voltage (10V), this device helps reduce its power consumption.
NP109N055PUJ-E1B-AY Features
a continuous drain current (ID) of 110A
the turn-off delay time is 90 ns
based on its rated peak drain current 440A.
a 55V drain to source voltage (Vdss)