NP100P04PLG-E1-AY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NP100P04PLG-E1-AY
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET P-CH 40V 100A TO263
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DS Breakdown Voltage-Min :
40V
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Transistor Element Material :
SILICON
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Terminal Finish :
MATTE TIN
Transistor Application :
SWITCHING
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
15100pF @ 10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
FET Type :
P-Channel
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
300A
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Connection :
DRAIN
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Terminations :
2
Continuous Drain Current (ID) :
100A
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 1mA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
100A Tc
Rise Time :
30ns
Avalanche Energy Rating (Eas) :
550 mJ
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
320nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40V
Fall Time (Typ) :
100 ns
Turn On Delay Time :
38 ns
Number of Elements :
1
Terminal Position :
Single
Mounting Type :
Surface Mount
Power Dissipation-Max :
1.8W Ta 200W Tc
Turn-Off Delay Time :
300 ns
Vgs (Max) :
±20V
Mount :
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
3.7m Ω @ 50A, 10V
Operating Temperature :
175°C TJ
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V