MCW0406MD7872BP100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCW0406MD7872BP100
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Wide 0604 (1610 Metric), 0406
Datasheet
Download
Description
RES SMD 78.7K OHM 1/4W 0604 WIDE
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Composition :
Thin Film
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
78.7kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Height :
355.6μm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
Wide 0604 (1610 Metric), 0406
Published :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.063W 1.00mmx1.60mm
Series :
MCW AT - Precision
Number of Terminations :
2
Vishay MCW0406MD7872BP100
MCW AT - Precision Series, Thin Film, 78.7kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C