MCW0406MD1001DP500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCW0406MD1001DP500
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Wide 0604 (1610 Metric), 0406
Datasheet
Download
Description
RES 1K OHM 0.5% 0.3W 0604 WIDE
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
Wide 0604 (1610 Metric), 0406
Series :
MCW AT - Professional
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Published :
Power Rating :
250mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Power (Watts) :
0.3W
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Composition :
Thin Film
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
1kOhms
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.039Lx0.059W 1.00mmx1.50mm
Vishay MCW0406MD1001DP500
MCW AT - Professional Series, Thin Film, 1kOhms, 0.3W, ±0.5%, -55°C~175°C