MCW0406MD1051BP100
Mfr.Part #
MCW0406MD1051BP100
Description
RES SMD 1.05K OHM 1/4W 0604 WIDE
Chip Resistor - Surface Mount
Width :
1.6002mm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.063W 1.00mmx1.60mm
Max Power Dissipation :
250mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
49 Weeks
Height :
355.6μm
Series :
MCW AT - Precision
Case Code (Imperial) :
Resistance :
1.05kOhms
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Wide 0604 (1610 Metric), 0406
Max Operating Temperature :
155°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Length :
990.6μm
Tape and Reel (TR)
Vishay MCW0406MD1051BP100
MCW AT - Precision Series, Thin Film, 1.05kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C