MCW0406MD2742BP100
Mfr.Part #
MCW0406MD2742BP100
Description
RES SMD 27.4K OHM 1/4W 0604 WIDE
Chip Resistor - Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.063W 1.00mmx1.60mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Supplier Device Package :
Width :
1.6002mm
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Case Code (Imperial) :
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
27.4kOhms
Height :
355.6μm
Length :
990.6μm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Wide 0604 (1610 Metric), 0406
Case Code (Metric) :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
155°C
Vishay MCW0406MD2742BP100
MCW AT - Precision Series, Thin Film, 27.4kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C