MCD161-22IO1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCD161-22IO1
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Y4-M6
Datasheet
Download
Description
MOD THYRISTOR/DIODE 2200V Y4-M6
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Terminal Position :
UPPER
Number of Terminals :
5
Factory Lead Time :
24 Weeks
Qualification Status :
Not Qualified
Desc. of Quick-Connects :
G-GR
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
6000 A
Product Category :
Discrete Semiconductor Modules
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
2.2kV
Case Connection :
Isolated
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Base Part Number :
MC*161
Package / Case :
Y4-M6
Series :
DC Gate Trigger Current-Max :
150 mA
Brand :
IXYS
Mounting Type :
Chassis Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Trigger Device Type :
SCR
Voltage - Off State :
2.2kV
Mount :
Chassis Mount, Screw
Mounting Style :
Screw Mount
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
5
RoHS :
Details
JESD-30 Code :
R-XUFM-X5
Desc. of Screw Terminals :
A-K-AK
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Surface Mount :
No
Package :
Bulk
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
6000A 6400A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
300A
RMS Current (Irms) :
300A
Published :
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Pbfree Code :
yes
DC Gate Trigger Voltage-Max :
2 V
Structure :
Series Connection - SCR/Diode
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Type :
Discrete Semiconductor Modules
Length :
94mm
IXYS
Height :
30mm
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Number of Terminations :
Repetitive Peak Off-state Voltage :
2200V
RMS On-state Current-Max :
300 A
Product :
Thyristor Power Modules
Base Product Number :
MCD161
Number of Elements :
1
Repetitive Peak Reverse Voltage :
2200 V
Type :
Thyristor / Diode
Technology :
Si
Package Shape :
RECTANGULAR
Current - Hold (Ih) (Max) :
150mA
Holding Current-Max :
150 mA
Product Status :
Active
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Leakage Current (Max) :
40mA
Hold Current :
150mA
Current - On State (It (AV)) (Max) :
165A
Width :
34mm
Pin Count :
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2V