MCD162-16IO1B
Mfr.Part #
MCD162-16IO1B
Package / Case
Y4-M6
Description
BIPOLAR MODULE-THYRISTOR/DIODE Y
Current - On State (It (AV)) (Max) :
181A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5V
Mounting Style :
Screw Mount
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
6000A 6480A
Package :
Box
Product Category :
SCR Modules
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Series :
Package / Case :
Y4-M6
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
300A
Technology :
Si
Trigger Device Type :
SCR
Factory Lead Time :
24 Weeks
Subcategory :
Thyristors
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Voltage - Off State :
1.6kV
Product Type :
SCR Modules
Reach Compliance Code :
Unknown
Product Status :
Active
Current - Hold (Ih) (Max) :
200mA
Brand :
IXYS
RoHS :
Details
Circuit Type :
Phase Leg
Packaging :
Box
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA