MCD132-16IO1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCD132-16IO1
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-240AA
Datasheet
Download
Description
MOD THYRISTOR/DIODE 1600V Y4-M6
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Product Category :
Discrete Semiconductor Modules
Brand :
IXYS
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Current - Hold (Ih) (Max) :
200mA
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1600 V
Desc. of Quick-Connects :
G-GR
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
Case Connection :
Isolated
Technology :
Si
Number of Terminations :
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5V
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
300A
RoHS :
Details
Desc. of Screw Terminals :
A-K-AK
Structure :
Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
JESD-30 Code :
R-XUFM-X5
Package Shape :
RECTANGULAR
RMS On-state Current-Max :
300 A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Off State :
1.6kV
Mount :
Chassis Mount, Screw
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
5500 A
Package / Case :
TO-240AA
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Mounting Style :
Screw Mount
Surface Mount :
No
Base Part Number :
MC*132
Vf - Forward Voltage :
1.08 V
On-State Current-Max :
130000A
Product Status :
Active
Type :
Phase Leg
Product :
Thyristor Power Modules
Number of Elements :
1
Product Type :
Discrete Semiconductor Modules
Hold Current :
200mA
Qualification Status :
Not Qualified
Series :
Packaging :
Bulk
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN SERIES DIODE
HTS Code :
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Reverse Voltage :
1.6kV
Published :
2009
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Current - On State (It (AV)) (Max) :
130A
Reach Compliance Code :
Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
IXYS
Trigger Device Type :
SCR
RMS Current (Irms) :
300A
Number of Terminals :
Terminal Position :
UPPER
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
4750A 5080A
Mounting Type :
Chassis Mount
Factory Lead Time :
24 Weeks
DC Gate Trigger Current-Max :
150 mA
Base Product Number :
MCD132
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1600V
Package :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ