M55342K06B7B50RTS
Mfr.Part #
M55342K06B7B50RTS
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 0.15W 0705
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Number of Terminations :
2
Product Status :
Active
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Power (Watts) :
0.15W
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
Military, Non-Inductive
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max) :
0.033" (0.84mm)
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0705
Resistance :
7.5 kOhms
Base Product Number :
M55342
Failure Rate :
R (0.01%)
Datasheets
M55342K06B7B50RTS
Vishay M55342K06B7B50RTS
Military, MIL-PRF-55342, RM0705 Series, Thin Film, 7.5 kOhms, 0.15W, ±0.1%, -55°C ~ 150°C